Jako máma vím, že návštěva hradu či zámku s dítětem může být leckdy nadlidský úkol. Děti se na dlouhých prohlídkách nudí, a tak se často stává, že z poutavého výkladu nikdo nic nemá. Možná to je jedním z důvodů, proč rodiče s malými dětmi na hrad či zámek ani nejedou, a to je, dle mého názoru, škoda! Přináším pět zaručných tipů, kam se můžete s dětmi bez obav vydat – třeba hned po přečtění následujích řádků :).
1 – Zámek Bečov
Uprostřed romantické krajiny Slavkovského lesa se nachází státní hrad a zámek Bečov nad Teplou. Za zdmi této krásné stavby se ukrývá unikát světového významu, relikviář Svatého Maura.
Státní hrad a zámek Bečov je ideální pro rodinný výlet. Maminky a tatínkové jistě ocení vstřícný přístup k malým návštěvníkům (přebalovací pult, WC přizpůsobené pro děti).
Nachází se zde také dětský koutek v podobě hradu se skluzavkou. U pokladny na pískovišti si děti mohou dokonce zahrát na archeology. Zámek se pyšní i dětským webem, kde najdete veškeré informace o aktivitách pro děti.
Na zámku je připravena speciální prohlídka, při které musí děti plnit úkoly skoro v každé komnatě zámku (vhodné spíše pro školáky) nebo hledat ukryté ovečky (vhodné pro menší děti). Každý malý návštěvník se v místní půjčovně kostýmů může na čas proměnit v prince či princeznu.
2 – Zámek Nelahozeves
Zámek Nelahozeves vlastní rod Lobkowiczů. Není náhodou, že se zámek řadí mezi nejkrásnější renesanční zámky v Čechách. Typická sgrafita sem přijíždějí obdivovat turisté z celé České republiky.
Na zámku nezapomínají na dětské návštěvníky, o víkendu se zde konají dětské prohlídky. Děti i rodiče zde mají jedinečnou šanci se seznámit s Lobkowiczkými sbírkami. Prožitek z prohlídky umocní nový pracovní sešit i navazující kreativní dílnička.
Prohlídky jsou vhodné pro děti od 5 let. V zámeckých zahradách se nachází i krásné venkovní dětské hřiště s velkým dřevěným hradem a kavárnou Skála.
Pokud se řadíte mezi aktivnější turisty, vydejte se po stopách mladého Antonína Dvořáka, který tudy údajně chodíval podél řeky do Kralup.
3 – Zámek Kladno
Kladenský zámek je dalším místem, kam v klidu můžete vzít i své děti. Zámek slouží současně jako zámecká galerie města Kladna. Pravidelně se zde konají i výstavy nejen pro děti. Největším evergreenem je stálá expozice pro maléi velké „Nejen Krtek“ od kladenského rodáka Zdeňka Milera. Zde je možné si prohlédnout originály skic, černobílou filmovou prvotinu inspirovanou Kladnem, Milerovu pracovnu či dokument o výletu Krtečka do Kosmu.
Pro nejmenší návštěvníky je připravena Krtečkova herna a promítání pohádek o Krtečkovi.
Kladenský zámek má pro dětské návštěvníky navíc jedno velké lákadlo! V zámeckém parku totiž bydlí dvě medvědice, Míša a Marta. Jen pozor až budete plánovat výlet, nezapomeňte, že medvědi od listopadu do března hybernují.
Pokud se vám nepodaří medvědice zastihnout, nezoufejte, nad zámeckým parkem je malé oplocené dětské hřiště (jen pár kroků do kopce). Další hřiště najdete na parkovišti před zámkem, toto má i tobogán.
4 – Zámek Červená Lhota
Tento pohádkový zámek vyrostl na místě gotické tvrze, vybudované na skalním útesu ve 13. století. V 16. století se tvrz proměnila v renesanční zámek, kdy ho rod Růtů z Dírného nechal natřít na červeno – odtud se přívlastek Červená dostal do názvu zámku.
V nabídce jsou tři okruhy: Historické interiéry prvního patra (základní okruh), dále podkrovní pokoje, na tuto prohlídku si mohou děti vzít sešit s nafocenými detaily a při prohlídce jeden po druhém hledat. Obyčejná prohlídka zámku se rázem změní v detektivní pátračku. Sešit k dostánání u průvodce. Dále zámek nabízí také prohlídku sklepení, která je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.
Při pohledu na zámek nejednoho napadne otázka, kde jen jsem už tento zámek viděl? Zde je výčet nejznámějších filmových snímků: Zlatovláska, Pan Tau, O štěstí a kráse či Princezna na hrášku.
Výlet si můžete okořenit plavbou na rybníčku, vypůjčit si lodičku a plout po místních vodách třeba jako Jiřík z pohádky Zlatovláska. Více informací zde.
5 -Zámek Blatná
Vodní hrad/zámek Blatná najdete uprostřed rybníka na okraji stejnojmenné obce. První zmínky pochází již ze 13. století, kdy byl na skalisku vyčnívajících z blat založen románský hrad.
V historických interiérech je možné obdivovat rodové sbírky, Rytířský sál či gotické nástěnné malby.
K dispozici je hned 5 prohlídkových okruhů. Jedna prohlídková trasa je dokonce přímo ušitá na míru dětskému návštěvníkovi. Děti mohou prozkoumat zbrojnici, strážnici, lovecký salonek, jídelnu a jižní terasu Rejtova paláce. Okruh je vhodný pro děti od 3 let a trvá 45 minut.
Dětem se nezapomeňte zmínit, že na místních rybníčcích plula i Helena Vondráčková coby Šíleně smutná princezna
K zámku patří také park, který je možné navštívit celoročně. Zvířecí obyvatelé parku se zde volně pohybují a jsou zvyklí na lidskou společnost. Potkáte tu například pávy korunkaté, pávy bílé či daňky skvrnité. Krmení pro daňky je možné si zakoupit v zámecké pokladně v rámci otevírací doby. Novinkou jsou i lamy alpaky.
Více inspirace?
Další tipy mám pro Vás připravené v ebooku České hrady a zámky s dětmi.
Možná si říkáte, že tyto informace najdete i jinde a zdarma. Nejspíš ano. Ale pouze v tomto ebooku najdete komplexní informace, které jako rodič potřebujete.
Ebook je napsán mámou pro mámy (samozřejmě i táty) :D. Věřím, že Vám ušetřím desítky hodin prohledávání internetu, které byste jinak mohli věnovat třeba dětem.
Věřím, že Vy i vaše děti se díku tomuto průvodci dozvíte něco nového o našich národních klenotech. Ne nadarmo se o nás Češích traduje, že jsme milovníci hradů a zámků. Je tomu opravdu tak!
Mámo, táto, kam to bude? Co třeba do Českého ráje na hrad Kost?