Dnes jsem vyzpovídala naše kamarády, které možná z virtuálního světa znáte pod názvem Insmallworld.
Tatínek pochází z Rakouských Alp. Maminka vyrostla v České republice, ale procestovala již pěkný kousek světa. Jejich dcerka je malá neposeda a ráda objevuje vše, co jí přijde do cesty.
Společně všichni tři rádi poznávají svět a na svých cestách se drží hesla #nacestachazapoznanim !
Už od narození malé princezny často navštěvují babičku a dědu v Tyrolsku, kde si nejraději užívají společný čas v Alpách. Mají tedy bohaté zkušenosti z horského prostředí a já jsem moc ráda, že nás poučí o tom, jak se s dětmi chovat na horách.
Ahoj, můžeš se prosím čtenářům krátce představit.
Ahoj Dáši, tak snad bych jen doplnila, že jsem vyrůstala v Beskydech, střední školu jsme už bydleli v Jižních Čechách, tedy jen kousek na Šumavu.
Až když jsem žila v Paříži, jsem zjistila, jak moc mi hory chybí. To nás asi nevědomky svedlo dohromady s mým manželem – naše společná láska k horám.
Díky, začneme pěkně od začátku – Je jasné, že před každou horskou túrou je dobré se pečlivě připravit. Můžeš nám prozradit, jak se na výšlap chystáte vy?
Základem je zjistit si, jaké bude počasí. Připravit si dobré oblečení včetně kvalitních slunečních brýlí (pro malou máme už druhou velikost od Kietla) a pokrývky hlavy.
Také doporučuji vrstvit. Dále je velmi důležitá kvalitní obuv. V neposlední řadě nesmí chybět pořádná svačinka a lahev s vodou, dále lékárnička a nějaká ta hotovost s sebou. Správný muž má mít s sebou i nůž a oheň .😉
Vždy si trasu dopředu dobře nastudujte (délka trasy, převýšení, odpočívadla, dětská hřiště pro děti atd.)
Jak a podle čeho si vybíráte trasu?
Tak v tomhle je profík Robert. Přeci jen mezi Alpami a Českými horami je velký rozdíl. Samozřejmě hlavní velitelka je naše malá, takže se přizpůsobujeme hlavně jí.
Co si berete s sebou do batůžku?
Naštěstí se už obsah batohu po třech letech trochu zredukoval. Nikdy nezapomeneme nádobu na vodu, je fajn, že v Alpách nemusíme mít pro každého lahev. Ta se dá cestou často doplňovat kvalitní pitnou vodou z horským pramenů. Jednu plnou vždy pro jistotu máme pro malou.
Nesmí chybět svačina (máme oblíbené raw tyčinky, ovocné kapsy, jablka, studentská směs, tatranky. Doma bývám kreativnější, na dovolené většinou dělám chleby nebo těstovinové saláty. V průběhu výletu často obědváme i v v horské chatě, která je zrovna poblíž. Nejčastěji si pochutnáváme na polévce nebo na nášem oblíbeném císařském trhanci.
Dále s sebou nosíme lékárničku, náhradní oblečení hlavně pro malou, švýcarský nožík, desinfekci, opalovací krém, ubrousky, kapesníky, peněženku, já foťák, malá nějakou hračku, oblíbený časopis Puntík a pastelky.
Takže i tak pořád pěkná nálož, i když se snažíme mít vše co nejlehčí. Abych nezapomněla, v batohu máme i piknikovou podložku.
Jak řešíte proměnlivé horské počasí?
Záleží kam jdeme. Pokud vyrážíme opravdu na vysokohorskou túru tak kontrolujeme počasí obzvlášť důkladně a neriskujeme. Pláštěnku pro malou a nepromokavé bundy pro nás máme vždycky. A pro malou máme vždy i náhradní oblečení.
I v létě nosíme dlouhé kalhoty a mikinu s dlouhým rukávem, látkovou čepici na uši. Protože už jsme zažili i pořádnou zimu nahoře, když dole byly třicítky.
I když s sebou máme tyrolského „Krokodýla Dundee“. Robovi stačí jeden pohled k obloze, a hned ví, jak za pár hodin bude. 😊Ale vážně, místní opravdu v horách si počasí všímají mnohem víc.
Nosíte s sebou lékárničku?
Ano, s tím mi hodně pomohla Mudr. Míša Kněžková a článek na jejím blogu. Po jejím kurzu jsem si jí dovybavila podle ní a ted´ i podle ní upravila, jak naše malá roste. Mám i její online kurzy. Míša nejen že je profík, ale i maminka teď už tří dětí a navíc taky hodně cestují.
https://mklife.cz/lekarnicka-na-dovolenou-na-co/
Kdy je optimální na horský výlet vyrazit? Mám na mysli, denní dobu popř. roční období.
My s malou opravdu neriskujeme, takže nahoru vyrážíme jen v létě a za dobrého počasí. V zimě si troufneme výš jen do lyžařského střediska, například na Zettersfeld hlavně mimo sezońu, kdy jsou sjezdovky zavřené a my se na nich můžeme sáňkovat.
A co se týče denní doby, rozhodně na vysokohorskou túru brzy ráno.
Používáte nějaké aplikace, které vám pomáhají při plánování výletu?
Tím že je Robert místní, tak opravdu ne. On to tam má hodně projeto i díky své cyklistické kariéře (k mému údivu i ty velké kopce jako je Kitzbuheler Horn.
Bohužel ani nevíme o nějaké aplikaci podobné nám oblíbeným Mapy.cz. V Rakousku používáme Google Maps.
A teď, když jsem začala naše výlety sepisovat na náš blog, tak se mi zalíbily spíše některé webové stránky jako www.tyrolsko.cz, které jsou i v češtině a mají i mobilní verzi.
V hotelech většinou dostanete kromě regionálních slevových karet i průvodce v ceně.
Teď k samotné túře.Předpokládám, že dceruška ještě celou trasu neujde na jeden zátah, jak malou motivujete k dalším kilometrům?
My se hlavně snažíme trasu přizpůsobit jí, nechodíme žádné dlouhé trasy, hlavně teď, když už nemáme kočárek. Pěší chůze se dá skombinovat ať už pro ni zajímavou jízdou lanovkou, nebo jiným místním dopravním prostředkem, jako je například traktorbus.
Skvělé byly Čarodějné vody, kam jsme vyjeli lanovkou a pak se brodili různými vodními atrakcemi. Tehdy ušla snad svůj rekord, aniž by si stěžovala.
Vloni v Tatrách jsme na Chopoku objevili hezkou trasu lanovkami za draky.
Opravdu teď je toho pro děti hodně. Na už zmiňovaném Kitzbuheler Hornu, se dá vyjet autem či lanovkou a pak v poslední části ve strmých kopcích jsou klouzačky a atrakce pro děti.
Navíc jsme zjistili, že ani nic z toho být nemusí, že si vyhraje s kamínky, klacíky, pozoruje hmyz. Ted´ si oblíbila, jak ona sama říká „vygooglit“ jména kytek (i když na to používáme aplikaci PlantNet).
Spíš je to pak pomalejší chůze a tam jí pak motivujeme třeba i kindervajíčkem. Výjimečně dostane na chvilku po výletě tablet, kde miluje Hravouku (fauna a flora zábavnou formou).
Ale to má opravdu jen výjimečně a spíš jen na cestách. A navíc nás teď mile překvapilo, že je jí odměnou jak sama říká „krášný“ výhled, když někam sama vyleze.
A taky cestou si povídáme, teď jsou to hlavně pohádky, řekne téma a my musíme vymýšlet, někdy už vymýšlí i sama😊.
Dá se obecně říci, do jaké nadmořské výšky je ještě bezpečné s malými dětmi vystoupat?
Ano, i když každé dítě je jiné. Zkuste to postupně a pomalu. Dítě pozorujte, nemělo by spinkat. U těch nejmenších se doporučuje pravidelně kojit každých 300 – 500 výškových metrů, což si naše malá myslím celkem hlídala sama 😊. S úplně malými dětmi se nedoporučuje jezdit lanovkou.
Obecně platí :
0 – 2 let do max.2000 m. n. m (doporučuje se pozvolný výstup).
2 – 7 let 2500m – 3000 m.n.m. (tady opatrně protože v tomto věku se děti prý příliš nesvěřují s nepříjemnými tělesnými příznaky).
7 – 14 let 4000 m.n. m. tady už neplatí žádná tělesná omezení jen snad ferraty (ty jsou v Alpách doporučovány až od staršího věku kolem 14-15 let).
Také pozor na chlad, děti rychleji prochladnou, zejména ty co se vezou či nesou. UV záření je taktéž pro ně nebezpečnější (oblečení, pokrývka hlavy, sluneční brýle a opalovací krém s SPF30 – my máme nejraději Butterbean Bio od Biorganica.cz ).
A pak také spotřeba tekutin je u nich ve vyšších nadmořských výškách vyšší (1,5 – 2x více tekutin).
Od 4 – 6 let doporučuje podnikat jen půldenní tůry a do devíti let né více než jednodenní.
Je ještě něco, co by si ráda řekla, a nezaznělo to?
No snad jen mějte respekt k horám, ptejte se místních, informujte je kam jdete a nevydávejte se s malými dětmi na nebezpečné ferraty.
My si vybíráme cesty kde se může sama proběhnout a pokud je nějaké nebezpečí držíme jí pevně za ruku a vysvětlujeme jí nebezpečí.
Bohužel už od začátku, kdy mě vzal manžel do Alp, tak jsem slýchala jak jsme my Češi blázni, kolik helikoptér pro nás letělo a záchranáři riskovali vlastní životy.
Často jsou turisté špatně vybaveni (obuv a oděv). Obrovskou chybou také bývá, vydat se na túru ve špatném počasí za tmy na nebezpečná místa.
Lidé v Alpách mají k horám větší respekt, řekla bych.
Prozradíš nám nějaká zaručená a ověřená místa (výlet nebo lokalita) v Alpách, které jste s malou turistkou navštívili, a jsou vhodná pro rodiny s malými dětmi?
Těch míst jsme za tři roky otestovali opravdu hodně. A právě proto jsme se konečně rozhodli, vše sepsat na náš blog, na kterém teď pracujeme a kde jsme první výlet již zveřejnili.
K těm co jsem už zmínila výše jako Kitzbuheler Horn nebo Čarodějné vody aneb Hexenwasser, bych ještě přidala můj snad nejoblíbenější výlet do Innergschloess. Tam to jde i s kočárkem nebo popojet zmíněným traktorbussem.
Když zůstaneme v Tyrolsku, tak hezké je přírodní Zoo v horách Wildpark Assling. Tam si děti ty výstupy hezky natrénují, aniž by si to uvědomili.
Oblíbili jsme si i procházku u Kirchbergu (Kitzbuheler Horn) na Kasplatz, kde toho pro děti připravují stále víc. Je to farma, kde se vyrábí sýry a chová dobytek.
My jsme loni od ní pokračovali po asfaltové silnici i dále na místní vyhlídku. A abych nezapomněla cestou na Kasplatz je krásný vodopád, vůbec je to nenáročná procházka s mírným stoupáním mezi horami.
Stejně tak i známější místa v italské části, jako je například Tre Cime di Lavaredo, kde se dá vyjet až nahoru autem.
My jsme zaparkovali na tom nejspodnějším parkovišti a i s kočárkem došli až k poslední horské chatě před začátkem stoupání na Tre Cime. U chaty je krásné dětské hriště a chovají tam i králíčky.
A stejně tak Lago die Braies se dá s kočárkem obejít do zhruba půlky, bez něj pak celé.
V okolí Salzburgu jsou taktéž dechberoucí místa, kam se dá s kočárkem. Nám se moc líbílo kolem Hintersee.
A oblíbený máme i region Štýrska, zde bych zmínila Motorický park v Gamlitz například.
Na skutečnou vysokohorskou túru se ale chystáme až toto léto s malou poprvé. Tak jsme sami zvědavi, i když jsme poctivě trénovali na místních kopečcích.
Hodně zdraví a krásných výletů všem a sledujte https://www.insmallworld.com/