aké už Vám přijde, že zima je moc dlouhá? Na horách už jste byli a vaše děti už se doma nudí? Už Vás nebaví chodit do jen kaváren s dětskými koutky, nebo drahých herniček?
Mám pro Vás 4 zajímavé tipy.
1. Zoo
Ptáte se proč v zimě do ZOO?
Protože zimní zoo je úplně jiná než jakou jí možná znáte. Zjistili jsme, že má mnoho skvělých výhod.
Prvním benefitem je velmi nízká návštěvnost. A protože my v zoo nepotkali skoro nikoho, nabyli jsme dojmu, že se spíše zvířata přišli podívat na nás, než my na ně.
Mít zoo pro sebe je super, nemuseli jsme se brodit davy lidí, nebo čekat dlouhé fronty na párek v rohlíku. Všechny výběhy jsme si prohlídli pěkně v klidu a zblízka. Zbyl i čas na edukační chvilku pro to moje mládě.
Většina zoo má přes zimu slevu na vstupném. To je celkem příjemné i pro vaši peněženku, nemyslíte?
My jsme navštívili zoo v Plzni, kde na nás čekalo jedno velké překvapení. Při prohlídce zoo jsme narazili na překrásný indoordový dětský park Luftnerka (vstup byl zdarma). Park je opravdu výjmečný, nejen svou velikostí , ale i protože je celý ze dřeva.
2. Tak trochu jiná kavárna
Máte rádi kočky a kofein? Skvělé mám pro Vás další tip.
Vyhledejte ve Vašem okolí kočičí kavárnu jako jsme to udělali my. Po republice jich vzniká stále více. Kočky jsou často zachráněné od nepřízně osudu a jsou tak velmi vděčné, mazlivé (někdy až moc) a nemají problém s dětmi. My jsme šálkem kávy a kouskem dortu přispěli na dobrou věc. Za mě ideální možnost, jak skloubit příjemné s užitečným.
Je vědecky prokázáno, že kontakt dítěte se zvířetem je výbornou prevencí vzniku mnoha onemocnění v pozdějším věku. V dnešní době, kdy svoje ratolesti opečováváme a udržujeme je téměř ve sterilním prostředí, se může snadno stát, že se dětský imunitní systém začne jaksi nudit. V tuto chvíli může být zaděláno na problém, ze kterého se může časem vyklubat např. alergie.
Takže kafe do ruky a chlupáče na klín.
3. Návštěva muzea aneb zima je ideální čas se vzdělávat
Všimla jsem si, že stále více muzeí připravuje expozice přesně na míru dětskému návštěvníkovi. Např. v Praze je jich hned několik. My jsme vyrazili do Národního zemědělského v Praze. Byla jsem velmi mile překvapena. Nevím, proč jsem měla hlavě předsudek, že v muzeu je vždy zákonitě nuda.
Tento blok jsem překonala hned v prvním patře. Tolik interaktivních prvků pro děti i rodiče jsem nečekala ani ve snu.
Nejvíce času jsme strávili právě v prvním patře, kde synáček drandil na traktorodrážedle jako zkušený zemědělec. Pozadu nezůstal ani tatínek, ten si vyzkoušel jízdu se Zetorem.
Ve druhém patře jsme si oblékli mondůr rybáře a nachytali jsme si nějaké rybky.
Poslední patro nám bylo osudové. Expozice voda v krajině nás zaujala nejvíce a totálně jsme se zasekli u simulátoru víru.
Po návštěvě muzea mě napadlo, že byl měl Komenský určitě radost, škola hrou to opravdu byla!
4. Knihovna
Přiznejte se, jak moc dětem čtete? Stíháte jen pohádky před spaním jako já? Nevadí, zima je ideální čas na literaturu.
Do knihovny beru syna téměř od narození, aby si na prostředí knihovny zvykal postupně. Nejvíce času trávíme v knihovně právě v zimě, kdy si můžeme zapůjčenými tituly krátit dlouhé zimní večery.
I přes divoké začátky jsem dnes ráda, že se mi podařilo u syna vypěstovat něco jako lásku ke knížkám. Odměnou mi jsou chvíle, kdy si sám vezme knížku a vypráví příběh (i když má knížku často vzhůru nohama). Nejen že se jeho fantazie neustále prohlubuje, ale také si nenásilně rozšiřujeme slovní zásobu. Ano, čtete správně rozšiřujeme.
Jelikož máme doma malého vlakomila, obsah knížek je pořád stejný – vlaky, vlaky a … zase vlaky! Já už dnes například vím, co je tendr a kde na vlaku hledat pantograf . Pro zvědavce vysvětlení níže.
Nasměrujte pozornost vašich dětí také ke knížkám a příběhům, zima je ideální čas!
Tendr –je nástavba na lokomotivě nebo samostatný železniční vůz pro převoz zásob vody a paliva.
Pantograf – je pro druh konstrukce sběračů elektrických lokomotiv a tramvají.