Výletní sezona se pomalu blíží do finále, a tak se naše aktivity pomalu ale jistě přesouvají do interiérů. Čekají nás muzea, galerie a divadla! A právě divadlem jsme tento podzim začali.
Já a můj pětiletý syn jsme navštívili Stavovské divaldo v Praze, kde jsme shlédli představení ze zábavně/vzdělávacího cyklu pro děti a rodiče – Opera nás baví! Každý měsíc je možné se v tomto cyklu seznámit s jiným slavným operním skladatelem (například A. Dvořák, B. Smetana, Giuseppe Verdi atd). Program sezony 2021/2022 najdete zde.
Průvodkyní celého představení nám byla emeritní sólistka Opery Národního divadla, paní Jiřina Marková-Krystlíková, zakladatelka a umělecká vedoucí Dětské opery Praha. Tato dáma je neúnavná propagátorka operního umění, mino jiné také autorka stejnojmenné knihy Opera nás baví (odkaz na knihu najdete zde).
A jaké jsou naše dojmy z představení?
Oceňuji nápad přiblížit takto těžký žánr dětem (v našem případě i matce)! Moc se mi líbilo obsahové zpracování, poutavé rekvizity, doprovodná nástěnná projekce. Velmi poutavým prvkem bylo osvětlení, které krásně akcentovalo aktuální atmosféru na jevišti. „Jak by řekl junior, ty světla byla mega hustý, mami“.
Během představení paní Marková pokládala dětem tématické hádanky, kdy každá správná odpověď byla náležitě odměněna bonbonkem (pokud nesedíte na balkoně jako my).
A co by to bylo za představení pro děti, kdyby v něm neúčinkovaly děti! sbor Dětské opery Praha, jakoby by byl posledním kousíčkem do skládačky, ze kterého je Opera nás baví sestavena.
Scéna Stavovského divadla
Ovšem kámen úrazu byla délka představení! 90 minut bez pauzy je pro 5letého příliž dlouho k udržení plné soustředěnosti. Pauzu uprostřed představené bychom uvítali oba dva.
Nicméně nelituji, že jsme spolu na operu vyrazili. Bylo příijemné se hodit do gala a nechat na sebe působit genia loci Stavovského divadla, které se pyšní opravdu překrásným inteiérém. Na ty vykulené oči a překvapený výraz, když jsme se usadili, na to nikdy nezapomenu. Náš junior, který byl poprvé v divadle, vypadal na chvíli jako Alenka v říši Divů.
Interiér Stavovského divadla
Oceňuji nápad a snahu přiblížit tento náročný žánr dětem i rodičům, kteří jsou v tomto směru absolutní analfabeti, stejně jako já. Musím říct, že jsem se toho o opeře dozvědělo opravdu hodně. Teď už například vím, co je „koloratura“, co znamená termín „Staccato“, kdo je „primadonna“ atd.
GIOACCHINO ANTONIO ROSSINY
A jaký byl náš skladatel? „Vyfasovali“ jsme italského génia Gioacchino Antonia Rossiniho. Mezi jeho nejznámější díla patří například Lazebník sevilský, Straka zlodějka, Popelka.
K představení jsme místo programu dostali pracovní sešit s úkoly. V pohodlí domova jsme si pak pomocí úkolů, prohloubili nabité poznatky o italské opeře. Škola hrou podle Komenského aplikovaná v praxi to opravdu byla.
My jsme zase o něco chytřejší a kultivovanější. A co vy, vydáte s dětmi na operu?